Z Jerzym Giedroyciem, redaktorem "Kultury", rozmawia Krzysztof Burnetko - Maisons-Laffitte, grudzien 1997 - styczen 1998
 
III Rzeczpospolita oczami realisty

Z Jerzym Giedroyciem, redaktorem "Kultury", rozmawia Krzysztof Burnetko

[...]

KRZYSZTOF BURNETKO: - Ostatnimi laty zarzucalo sie Kosciolowi, ze za bardzo ingeruje w polityke.
JERZY GIEDROYC: - I slusznie: Kosciol dazyl do jakiegos panstwa wyznaniowego.
- Ale czy nie dostrzega Pan ewolucji hierarchii polskiego Kosciola? Dowodem wypowiedzi Prymasa w sprawie ks. Rydzyka, wizyta biskupow w Brukseli...
- Sa to dobre znaki, tyle ze nieco spoznione. Wizyte w Brukseli uznaje za wydarzenie roku, ale potepienie ks. Rydzyka od razu zostalo storpedowane przez jego zakonnych przelozonych. Sprawa nie jest bynajmniej opanowana. Oczywiscie nie chodzi o schizme, ale... jednak Radio Maryja mobilizuje ludzi. Niestety, Kosciol zareagowal na te rzeczy zbyt pozno. Tak samo sprawa z ks. Jankowskim. Malo kto w Polsce zdaje sobie sprawe, jakie przynosi to nam szkody w opinii swiatowej. Jak to jest wygrywane przeciwko nam! Czy ta spozniona reakcja bedzie skuteczna? To jest pytanie.
- Srodowisko "Kultury" nie wierzylo w mozliwosc powstania w Polsce chadecji i niezbyt pozytywnie ocenialo chadecje przedwojenna. Teraz, jak sie zdaje, powstato ugrupowanie, ktore jakos do chadecji sie odwoluje - mysle o AWS. Czy wiaza sie z tym jakies niebezpieczenstwa? Czy nie jest dobrze dla Polski, ze po ostatnich wyborach wytworzyl sie dwubiegunowy uklad sceny politycznej?
- Czy AWS to chadecja? Czy nalezy te podzialy kontynuowac? I ciagle okreslac mianem postkomunistow ludzi, ktorzy calkowicie odeszli od tej ideologii, a w okresie PRL zadnej wiekszej roli nie odegrali?

[...]

Maisons-Laffitte, grudzien 1997 - styczen 1998


 Powrot do strony glownej
Powrot do strony - Prasa o Rydzyku

E-mail
 

(C) Marek Klodarczyk