"Gazeta Wyborcza" - 29.08.2002

Kalendarium Radia Maryja

Radio Maryja istnieje od 8 grudnia 1991 r. Od poczatku pracuje w nim dwoch kaplanow ze zgromadzenia oo. redemptorystow - ks. Tadeusz Rydzyk, zalozyciel i dyrektor, oraz ks. Jan Mikrut.

W czerwcu 1994 r. Radio Maryja dostalo ogolnopolska koncesje, ktora zawiera zapis o systematycznym obejmowaniu zasiegiem 80 proc. Polski. Zaczyna tez nadawac za posrednictwem satelity Galaxy do Ameryki Polnocnej i Srodkowej.

Latem 1995 r., podczas kampanii prezydenckiej, o. Rydzyk obwinil kandydata UW Jacka Kuronia o zbrodnie stalinizmu, lacznie z Katyniem i wywozkami na Sybir. Zasugerowal tez, ze lata spedzone przez Kuronia w wiezieniu byly elementem politycznej gry. O innej kandydatce - Hannie Gronkiewicz-Waltz - mowiono w Radiu per "ta pani". Na antenie sluchacze przekonywali, ze nie nalezy na nia glosowac, bo jest Zydowka i masonka.

Komisja Episkopatu ds. srodkow spolecznego przekazu stwierdzila wtedy: "Niektore media katolickie, np. Radio Maryja, staly sie niestety narzedziem rozpowszechniania nieprawdy, a czasem nawet pomowien dotyczacych kandydatow".

W 1996 r. Prymas powolal zespol trzech biskupow, ktorzy mieli sprawowac "opieke" nad rozglosnia. O. Rydzyk nie stawial sie jednak na spotkania. Nie udalo sie tez doprowadzic do przedstawienia przez kierownictwo Radia statutu powstalej przy nim Rodziny Radia Maryja.

Podczas wyborow parlamentarnych w 1997 r. Radio Maryja wprowadzilo do Sejmu popieranych przez siebie poslow (w AWS). Czesc biskupow krytykowala polityczne zaangazowanie rozglosni. Na antenie Radia pojawialy sie glosy, ze w Polsce byli juz biskupi-zdrajcy, ktorych sie wieszalo.

W tym samym roku Prymas surowo skrytykowal o. Rydzyka i jego Radio. W liscie do prowincjala redemptorystow napisal: "Gdy idzie o dobro, zasada: "kto nie jest z nami, jest przeciwko nam ", nie jest zasada ewangeliczna. (...) Wtedy zamyka sie droga misyjna ku nawracaniu bladzacych. (...) Wielebny o. Rydzyk, mimo popularnosci i poparcia wielkich rzesz, nie moze zadac dla siebie przywilejow i stac ponad prawem. Sam sluchalem wypowiedzi o. Rydzyka (...) i bylem upokorzony pycha, z jaka mowil o ministrze spraw wewnetrznych i administracji".

W marcu Episkopat Polski powolal kolejny zespol do spraw "Duszpasterskiej Troski o Radio Maryja". W jego sklad weszli czterej biskupi: Stanislaw Wielgus (ordynariusz plocki), Andrzej Suski (ordynariusz torunski), Marian Golebiewski (ordynariusz koszalinsko-kolobrzeski) oraz - jako przewodniczacy - Slawoj Leszek Glodz (przewodniczacy Rady ds. Srodkow Spolecznego Przekazu i biskup polowy). Jak dotad odbylo sie jedno spotkanie z kierownictwem Radia. Rozmowy nie daly rezultatu.


 Powrot do strony glownej
Powrot do strony - Prasa o Rydzyku

E-mail
 

(C) Marek Klodarczyk